Рейтинг@Mail.ru
Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Електронний каталог ННСГБ НААН - результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>S=Лабораторні тварини -- Щури<.>
Загальна кількість знайдених документів : 112
Показані документи с 1 по 20
 1-20    21-40   41-60   61-80   81-100   101-112 
1.


    Баглей, Е. А.
    Особенности влияния карбендазима на эндокринную систему и пубертатное развитие крыс-самцов [Текст] / Е. А. Баглей // Сучасні проблеми токсикології, харчової та хімічної безпеки. - 2015. - N 3. - С. 34-47. - Библиогр. в конце ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
Карбендазим, эндокринная система


Є примірники у відділах: всього 2 : ХР (2)
Вільні: ХР (2)

Знайти схожі

2.


    Борщов, С. П.
    Гістологічне дослідження внутрішніх органів щурів при інтратекальному введенні антибактеріальних препаратів [Текст] / С. П. Борщов // Сучасні проблеми токсикології, харчової та хімічної безпеки. - 2015. - N 3. - С. 48-55. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
інтратекальному введення, меропенем, кліндоміцин


Є примірники у відділах: всього 2 : ХР (2)
Вільні: ХР (2)

Знайти схожі

3.


    Шаторна, В. Ф.
    Вплив ацетату свинцю та цитрату срібла на кардіогенез щурів [Текст] / В. Ф. Шаторна, В. Г. Каплуненко, І. С. Чекман // Сучасні проблеми токсикології, харчової та хімічної безпеки. - 2015. - N 3. - С. 61-64. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
карбіогенез, важкі метали, біоантагонізм, ацетат свинцю, цитрат срібла


Дод.точки доступу:
Каплуненко, В.Г.; Чекман, І.С.

Є примірники у відділах: всього 2 : ХР (2)
Вільні: ХР (2)

Знайти схожі

4.


    Ковпак, О. С.
    Цитогенетичний аналіз прогеніторних клітин міокарду щура на ранніх пасажах [Текст] / О. С. Ковпак // Вісник аграрної науки Причорномор'я = Ukrainian Black sea region agrarian science : наук. журн. - 2016. - N Вип. 2,ч. 1. - С. 155-163. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
цитогенетичний аналіз, мікроядерний тест, комітовані клітини, міокард
Анотація: Наведено результати цитогенетичного аналізу прогеніторних клітин міокарда щура під час їх культивування in vitro. Дослідження стабільності каріотипу культури клітин проводили з першого по шостий пасаж. Виявлено зміни у генетичному апараті клітин, що проявлялись у вигляді анеуплоїдій, поліплоїдій, а також мікроядер, кількість яких змінювалась залежно від пасажу. Однак мінливість каріотипу зазначених клітин не перевищувала спонтанного рівня мутацій, характерного для даного виду тварин.


Є примірники у відділах: всього 2 : ХР (2)
Вільні: ХР (2)

Знайти схожі

5.


    Гойванович, Н. К.
    Вплив афлатоксину В1 на прооксидантно-антиоксидантний баланс у клітинах білих щурів [] / Н. К. Гойванович // Біологія тварин : науково - теоретичний журнал. - 2016. - Том Т. 18, N 3. - С. 17-22. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
афлатоксин В1, антиоксидантна система, відновлений глутатіон -- глутатіонредуктаза, глутатіонпереоксидаза -- глутатіон-s-трансфераза, печінка, головний мозок, нирки
Анотація: У статті наведено результати досліджень впливу афлатоксину В1 (AFB1) на активність ензимів антиоксидантної системи (глутатіонпероксидаза, глутатіонредуктаза та глутатіон-S-трансфераза) та вмісту відновленого глутатіону в клітинах органів (печінка, головний мозок, нирки). Антиоксидантна система перешкоджає накопиченню токсичних продуктів перекисного окиснення ліпідів, відіграє важливу роль в детоксикації, деградації та виведенні із організму чужорідних органічних субстанцій. Дослідним щурам упродовж 14-ти діб щодоби вводили афлатоксин В1 в дозі 0,025 мг/кг маси тіла. У досліджуваних органах за умов щоденної інтоксикації відбувається активізація процесів антирадикального захисту. Встановлено, що за умов інтоксикації афлатоксином В1 антиоксидантна система відіграє важливу роль у зменшенні токсичних ефектів токсину. За тривалої інтоксикації знижується активність ензимів антиоксидантної системи: глутатіонпероксидазна, глутатіонредуктазна та глутатіон-S-трансферазна активність і вміст відновленого глутатіону. Динаміка глутатіонредуктази та глутатіонпероксидази в клітинах щурів, яким вводили AFB1, вказує на виснаження резервів глутатіон-відновлювальної біохімічної системи. Аналізуючи функціональну активність глутатіон-S-трансферази, потрібно зазначити, що за умов щодобового введення афлатоксину в організм щурів активність ензиму значно знижується на 7-му і 14-ту доби експерименту. Очевидно, це відбувається внаслідок інактивації молекул ензиму шляхом зв’язування їх із продуктами біотрансформації афлатоксину. Результати досліджень вказують на розвиток оксидативного стресу в досліджуваних клітинах під впливом афлатоксинуВ1. Водночас одним із механізмів шкідливої дії афлатоксинів може бути індукція процесу утворення вільних радикалів та ініціація реакцій пероксидного окиснення ліпідів, що призводить до зниження антиоксидантного захисту. Отримані результати вказуютьна значні зміни прооксидантно-антиоксидантного балансу клітин за умов тривалої інтоксикації афлатоксином В1.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

6.


   
    Ріст, розвиток і репродуктивна функція самиць щурів та життєздатність їх приплоду за випоювання різних доз цитрату германію [] / Р. С. Федорук, М. І. Храбко, М. М. Цап // Біологія тварин : науково - теоретичний журнал. - 2016. - Том Т. 18, N 3. - С. 97-106. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
самиці щурів, фертильність, цитрат германію, маса щуренят -- коефіцієнти мас, збереженість, життєздатність
Анотація: У статті наведені результати досліджень впливу цитрату германію, отриманого з використанням нанотехнології та методу хімічного синтезу, на ріст, розвиток і репродуктивну функцію організму самиць щурів та життєздатність їх приплоду. Представлені результати досліджень свідчать про стимулюючий вплив випоювання цитрату германію на динаміку маси тіла і фертильність самиць щурів, які отримували 20 мкг і 200 мкг Ge з НGeЦ. Стимулююча дія зумовлювала підвищення їх багатоплідності і молочності зі збільшенням кількості щуренят в групі та на одну самицю, їх середньої маси і маси гнізда, а також на постнатальний розвиток і збереженість протягом двох місяців життя. Встановлено, що випоювання самицям щурів з приплодом германію цитрату в кількостях 10 (II), 20 (III), 200 (IV i V) та 2000 мкг Ge/кг маси тіла (VI група) збільшує чисельність народжених щуренят в II, III, IV і VI групах, а збереженість у віці 60 діб — лише у II, III і IV групах порівняно з I (контрольною) групою. Маса серця у самиць II, III, IV і VI дослідних груп вірогідно не відрізнялася від цього показника у контрольній групі, але коефіцієнт його маси зростав у тварин цих груп. У самиць V групи маса серця і коефіцієнт його маси були нижчими від їх величин у контролі. Абсолютна маса і коефіцієнти мас селезінки, нирок і печінки у самиць дослідних груп були нижчими від контролю, що менше виражено для цих показників у тварин II групи, які отримували 10 мкг Ge/кг маси тіла. Маса легень і коефіцієнт їх маси були найнижчими у самиць V і VI груп. Відзначено, що випоювання цитрату германію, виготовленого методом нанотехнології, дозозалежно сприяє збільшенню багатоплідності та молочності самиць щурів, проте виявляє зворотний зв’язок дози з чисельністю приплоду та його збереженістю до 60 діб, а також масою тіла щуренят у підсисний період. Встановлено вищі показники інтенсивності росту щуренят за масою їх тіла у перші 20 діб після народження в II (10) і III (20 мкг Ge/кг м. т.) групах. Випоювання германію цитрату самицям щурів з приплодом протягом двох місяців зумовлювало вірогідне збільшення маси печінки у щуренят II, а серця — III і VI груп.


Дод.точки доступу:
Федорук, Р.С.; Храбко, М.І.; Цап, М.М.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

7.


   
    Functional and structural state of rats’ kidneys and liver under the influence of nano-polymer based on pseudopolyamino acids [] / B. O. Chekh, M. V. Ferens, Y. V. Martyn // Біологія тварин : науково - теоретичний журнал. - 2016. - Том Т. 18, N 3. - С. 107-113. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
щурі, кров, печінка, нирки, нанополімер, псевдополіамінокислоти
Анотація: У статті наведені дані досліджень структурного і функціонального стану печінки та нирок щурів Rattus norvegicus var. alba за дії нанополімера на основі псевдополіамінокислот — GluLa-DPG-PEG600. Показано результати впливу GluLa-DPG-PEG600 на активність аланінамінотрансферази (АлАТ), аспартатамінотрансферази, (АсАТ), лужної фосфатази (ЛФ), гамма-глутамілтранспептидази (ГГТП), вміст креатиніну та холестерину і структуру печінки та нирок. Виявлено, що внутрішньом’язове введення нанополімеру GluLa-DPG-PEG600 спричиняє підвищення активності індикаторних ензимів АлАТ, АсАТ, ЛФ, ГГТП і вмісту креатиніну на 7-у добу експерименту. Після повторного введення нанополімеру на 14-у добу експерименту спостерігалося зниження рівня активності індикаторних ферментів. За наступного введення GluLa-DPG-PEG600 на 21-у добу експерименту активність індикаторних ферментів, вмісту креатиніну та холестеролу були на рівні з контролем. За допомогою гістологічного аналізу було виявлено незначний запальний процес в ділянці висхідних звивистих канальців нирок на 7 та 14 добу експерименту, який, однак, був відсутній на 21-у добу експерименту. Структура печінки дослідних тварин не зазнала патологічних змін. Проведені біохімічні дослідження крові (активності АсАТ, АлАТ, ЛФ, ГГТП та вмісту креатиніну і холестеролу), а також мікроскопічний аналіз структури печінки і нирок вказують на короткочасний токсичний ефект досліджуваного нанополімеру на організм дослідних щурів. Водночас зменшення токсичного впливу GluLa-DPG-PEG600 на 14-у добу та його відсутність на 21-у добу експерименту свідчить про адаптацію організму щурів до введення нанополімеру GluLa-DPG-PEG600 та низьку токсичність самого нанополімеру. Отримані дані свідчать про безпечність використання GluLa-DPG-PEG600 як носія діючих речовин лікарських препаратів для проведення подальших досліджень.


Дод.точки доступу:
Chekh, B.O.; Ferens, M.V.; Martyn, Y.V.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

8.


   
    Carbohydrate composition of rat intestine surface mucus layer after ceftriaxone treatment [] / Yu. V. Holota, Ya. A. Olefir, T. V. Dovbynchuk // Український біохімічний журнал = The Ukrainian biochemical journal : наук.-теорет. журн. - 2016. - Том 88, N 6. - С. 35-44. - Библиогр. в конце ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
антибіотики, гексозаміни, гексози, глікопротеїни, сіалові кислоти, фукоза
Анотація: Епідеміологічні дослідження показали, що використання антибіотиків істотно підвищує ризик розвитку запальних захворювань кишечника. Одним із потенційних механізмів такої залежності є порушення функціонування його слизового бар’єра. Метою дослідження було з’ясувати як змінюється вуглеводний склад та загальний вміст глікопротеїнів поверхневого слизу кишечника щурів після введення антибіотика цефтриаксону. Дослідження проводили на щурах-самцях лінії Вістар (140–160 г). Цефтриаксон (300 мг/кг, в/м) вводили щоденно впродовж 14 днів. Загальний вміст глікопротеїнів слизу, гексоз, гексозамінів, фукози та сіалових кислот визначали на 15-, 29-ту та 72-гу добу експерименту в термінальному відділі тонкої та в товстій кишці. Введення цефтриаксону не впливало на загальний вміст глікопротеїнів поверхневого слизу тонкої кишки щурів. У товстій кишці на 72-гу добу спостерігалось вірогідне зниження в 1,3 раза (Р < 0,05) вмісту глікопротеїнів у поверхневій слизі. Ці зміни супроводжувалися зниженням вмісту гексоз в 1,2 раза (Р < 0,05) і фукози 3,1 раза (Р < 0,05) та підвищенням в 1,5 раза (Р < 0,05) рівня сіалових кислот. Отже, введення цефтриаксону індукує віддалені в часі зміни вмісту та вуглеводного складу глікопротеїнів слизу товстої кишки щурів, які відповідають таким за розвитку запальних захворювань кишечника.


Дод.точки доступу:
Holota, Yu.V.; Olefir, Ya.A.; Dovbynchuk, T.V.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

9.


    Лихацький, П. Г.
    Біохімічні механізми розвитку стресу за умов ураження щурів різних вікових груп натрію нітритом на тлі тютюнової інтоксикації [] / П. Г. Лихацький, Л. С. Фіра, Л. Є. Грицишин // Біологія тварин : науково - теоретичний журнал. - 2017. - Том Т. 19, N 1. - С. 65-72. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
біохімія, тютюновий дим, нітрит натрію, щури, активні форми кисню, метгемоглобін, процеси ліпопероксидації, тбк-активні продукти
Анотація: У статті наведені результати дослідження окиснювальних процесів в організмі щурів різних вікових груп після ураження їх натрію нітритом на тлі 45-денної інтоксикації тютюновим димом. Модель залежності від хронічної дії тютюнового диму створювали за допомогою герметичної камери об’ємом 30літрів, що дозволило обкурювати тварин увільній поведінці. Щури були розділені на три групи: статевонезрілі, статевозрілі та старечі. Укожній зцих груп був інтактний контроль. Для дослідження брали кров, сироватку крові, печінку, легені, нирки та міокард тварин. Визначали вміст активних форм кисню (АФК) унейтрофілах, вміст ТБК-активних продуктів (ТБК-АП) увсіх досліджуваних органах та вміст метгемоглобіну (MetHb) укрові. Проведені дослідження показали, що одночасне потрапляння до організму вищевказаних токсикантів викликає статистично значуще збільшення вмісту активних форм кисню (P≤0,05) унейтрофілах крові тварин усіх вікових категорій. На тлі підвищеного вмісту АФК відзначалась активація процесів ліпопероксидації, на що вказує збільшений вміст ТБК-активних продуктів у всіх органах щурів після ураження. Найбільш виражена активація процесів ПОЛ встановлена уміокарді статевонезрілих щурів. Водночас відзначено активацію процесу метгемоглобіноутворення ворганізмі тварин за інтоксикації. Отримані дані дають підставу вважати, що найчутливішими до одночасної дії нітриту натрію та тютюнового диму є статевонезрілі щури.


Дод.точки доступу:
Фіра, Л.С.; Грицишин, Л.Є.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

10.


    Грабовська, С. В.
    Нейрофізіологічні порушення у самиць щурів та їх потомства за інтоксикації хлорпірифосом до запліднення [] / С. В. Грабовська // Біологія тварин : науково - теоретичний журнал. - 2017. - Том Т. 19, N 3. - С. 25-35. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
хлорпірифос, щури, друге покоління, поведінка, цнс
Анотація: Хлорпірифос (ХПФ) є одним з найпопулярніших фосфорорганічних пестицидів. Основним механізмом його дії є незворотне інгібування ацетилхолінестерази, що призводить до нейротоксичних ефектів. Відомо, що ХПФ-інтоксикація матерів незадовго до або в період вагітності може спричинити нейрокогнітивні порушення у їх дітей. Метою цієї роботи було дослідити вплив інтоксикації ХПФ самиць щурів до запліднення на нейроповедінкові, біохімічні та гематологічні параметри їхнього потомства. Для дослідження було використано нейроповедінкові методи (тести «Відкрите поле», «Темно-світла камера», «Екстраполяційне позбавлення»), а також біохімічні (вимірювання активностей ацетилхолінестерази, аспартат- та аланінамінотрансфераз, лужної фосфатази, вмісту загального білка, холестерину, тригліцеридів та креатиніну), гематологічні (підрахунок кількісних показників червоної, білої крові, тромбоцитів) та морфометричні методи. Самицям білих лабораторних щурів лінії Вістар одноразово за допомогою перорального зонда вводили препарат ХПФ у вигляді олійного розчину у дозах 15, 30 та 60 мг/кг. У самиць щурів, інтоксикованих ХПФ, виявлено зниження активності ацетилхолінестерази та зростання активності лужної фосфатази, що є характерним для отруєння фосфорорганічними сполуками. Спостерігали зниження їхньої вертикальної рухової активності та кількості актів короткого грумінгу в тесті «Відкрите поле». У потомства інтоксикованих самиць було виявлено збільшення смертності у ранній постнатальний період, а поведінкові тести, проведені у віці 1,5 місяця, показали аномальну реакцію цих тварин на помірний стрес: у тесті «Темно-світла камера» вони значно більше часу проводили в освітленій частині установки. Також у плазмі крові потомства щурів дослідної групи було виявлено зниження активності лужної фосфатази. Одержані результати свідчать про наявність впливу інтоксикації самиць щурів ХПФ перед їх вагітністю на нейрофізіологічні показники їх потомства. Механізми такого впливу потребують детальнішого вивчення та є перспективним напрямком подальших досліджень.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

11.


   
    Гематологічні і біохімічні показники організму щурів F2 у період тривалого випоювання нано-Ge цитрату [] / Р. С. Федорук, У. І. Тесарівська, М. І. Храбко // Біологія тварин : науково - теоретичний журнал. - 2017. - Том Т. 19, N 3. - С. 115-121. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
гематологічні та біохімічні показники, глікопротеїни, щури, дози нано-Ge цитрату, кров, випоювання
Анотація: У статті наведені результати експериментальних досліджень впливу десятикратно відмінних (20 і 200 мкг Ge) доз цитрату Ge, отриманого методом нанотехнології, на гематологічний і біохімічний профіль організму самців щурів F2 другого приплоду. Встановлено, що застосування з питною водою нано-Ge цитрату в дозах 20 і 200 мкг Ge/кг м. т. впродовж чотирьох місяців характеризується зниженням кількості еритроцитів у крові самців обох груп, а тромбоцитів — тільки за дії 20 мкг Ge, з підвищенням у тварин цієї групи моноцитів порівняно з контролем. Обговорюється можливість посилення депонуючої функції організму щурів стосовно еритроцитів і лейкоцитів за дії цитрату Ge. У крові самців дослідних груп відзначено підвищення вмісту альбуміну, Са, Р, ТАГ, що вказує на стимулювальний вплив цитрату Ge на її транспортну функцію, забезпечення органів і систем структурними та енергетичними елементами. За дії нано-Ge цитрату у крові самців дослідних груп посилюється вплив ензимної ланки АОЗ з підвищенням її СОД і ГП-активності та зниженням інтенсивності процесів пероксидації ліпідів. Застосовані дози нано-Ge цитрату сприяють зростанню імунофізіологічної реактивності організму самців з підвищенням вмісту молекул середньої маси, циркулюючих імунних комплексів, сіалових кислот і церулоплазміну в їх крові порівняно з концентрацією цих компонентів у крові тварин контрольної групи.


Дод.точки доступу:
Федорук, Р.С.; Тесарівська, У.І.; Храбко, М.І.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

12.


   
    Fecal short-chain fatty acids at different time points after ceftriaxone administration in rats [] / Yu. V. Holota, O. O. Holubenko, A. M. Ostapchuk // Український біохімічний журнал = зThe Ukrainian biochemical journal : наук.-теорет. журн. - 2017. - Том 89, N 1. - С. 50-58. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
антибіотики, коротколанцюгові жирні кислоти (КЛЖК), товста кишка, цефтриаксон
Анотація: Коротколанцюгові жирні кислоти (КЛЖК) є основними продуктами бактеріальної ферментації харчових волокон у товстій кишці. Недавні дослідження показали, що ці продукти мікробного метаболізму в кишечнику діють як сигнальні молекули, впливають на енергетичний гомеостаз організму хазяїна та відіграють головну роль в імунологічній відповіді. У цьому дослідженні визначали вплив цефтриаксону на концентрацію фекальних КЛЖК щурів лінії Вістар. Цефтриаксон (300 мг/кг, в/м) вводили щоденно впродовж 14 діб. Щурів умертвляли через 1, 15 і 56 діб після відміни цефтриаксону. Визначали масу сліпої кишки та концентрацію КЛЖК фекалій методом газової хроматографії. Введення цефтриаксону індукувало залежне від часу збільшення вмісту сліпої кишки щурів у зв’язку з накопиченням неперетравлених залишків. Через 1 добу після відміни цефтриаксону концентрація ацетатної, пропіонової, масляної кислот та загальна концентрація КЛЖК знижувалась в 2,9; 13,8; 8,5; 4,8 раза (Р < 0,05) відповідно. Концентрація валеріанової, ізовалеріанової і капронової кислоти була нижче рівня детекції. Це супроводжувалося зниженням у 4,3 раза значення анаеробного індексу та збільшенням відносного вмісту оцтової кислоти (Р < 0,05). Через 56 діб концентрація КЛЖК була все ще нижчою від контрольних значень, але вищою, ніж через одну добу (за винятком пропіонової кислоти). Анаеробний індекс був зниженим в 1,3 раза (Р < 0,05) порівняно з контролем. Дійшли висновку, що антибактеріальна терапія спричинює тривале порушення метаболічної активності мікробіоти товстої кишки.


Дод.точки доступу:
Holota, Yu.V.; Holubenko, O.O.; Ostapchuk, A.M.

Є примірники у відділах: всього 2 : ХР (1), ФРК (1)
Вільні: ФРК (1)
Прим.1 (ХР) зайнятий

Знайти схожі

13.


   
    Plasminogen and its fragments in rat brain: a plausible role for astrocytes in angiostatin generation [] / A. A. Tykhomyrov, V. S. Nedzvetsky, C. A. Ağca // Український біохімічний журнал = зThe Ukrainian biochemical journal : наук.-теорет. журн. - 2017. - Том 89, N 2. - С. 43-54. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
імуногістохімія, ангіостатини, астроцити, вестерн-блот, головний мозок щура, первинна культура, плазміноген
Анотація: Метою роботи було дослідити локалізацію плазміногену та провести кількісну оцінку його фрагментів (ангіостатинів) у різних відділах головного мозку щурів, а також визначити здатність астроцитів продукувати ангіостатини. За допомогою імуногістохімічного аналізу показано, що плазміноген широко експресується в різних структурах головного мозку, головним чином у менінгеальному шарі, IV, V та VI шарах кори великих півкуль, зубчастій звивині, клітинах Пуркінє, молекулярному, гранулярному та менінгеальному шарах мозочку. Із застосуванням вестерн-блот аналізу встановлено, що серед усіх досліджуваних відділів мозку ангіостатини в найбільшій кількості містяться в корі великих півкуль і представлені поліпептидами з Мм 50 та 40–30 кДа. У лізатах астроцитів головного мозку, що вирощувалися у вигляді первинної культури, виявлено наявність імунореактивних поліпептидів, які за величиною Мм 92, 84, 65–60, 50, 40, 38–30 кДа відповідають нативному плазміногену та цілій низці продуктів його часткової деградації, включаючи ангіостатини. Інкубація астроцитів з ендогенним плазміногеном привела до зростання рівнів деяких фрагментів плазміногену, передусім протеїну 30 кДа. Більш того, вказаний поліпептид виявився єдиним ангіостатином, що вивільняється астроцитами. Отже, у нашому дослідженні вперше продемонстровано, що астроцити є одним із клітинних типів ЦНС, що залучається до утворення ангіостатинів.


Дод.точки доступу:
Tykhomyrov, A.A.; Nedzvetsky, V.S.; Ağca, C.A.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільних прим. немає
Прим.1 (ХР) зайнятий

Знайти схожі

14.


    Kaplia, A. A.
    Different sensitivity of Na+,K+-ATPase and Mg2+-АТРase to ethanol and arachidonic acid in rat colon smooth muscle under pretreatment of cellular membranes with Ds-Na [] / A. A. Kaplia // Український біохімічний журнал = зThe Ukrainian biochemical journal : наук.-теорет. журн. - 2017. - Том 89, N 2. - С. 70-77. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
Ds-Na, Na(+)-K(+)-AТРаза, арахідонова кислота, АТР-гідролази, гладенький м’яз ободової кишки, дигітонін, етанол
Анотація: Уніфікований методичний підхід дозволяє визначати досить високий рівень функціональної активності Na+,K+-ATPази в неочищеній фракції клітинних мембран гладенького м’яза ободової кишки (ГМОК) щура з використанням стандартної попередньої обробки детергентом (Ds-Na порівняно з дигітоніном). Необхідний обов’язковий поділ етапів: пермеабілізаціі мембран детергентом за оптимального співвідношення детергент/протеїн в умовах захищення активного центру ензиму АТР (для Ds-Na) попередньо до ензиматичної реакції за значного розведення детергенту набагато нижче критичної концентрації міцелоутворення в середовищі АТРази. Високий рівень Na+,K+-АТРазної активності, яка вперше визначена в ГМОК, не відрізнявся для двох детергентів і був порівняним з активністю уабаїн-резистентної Mg2+,АТР-гідролази. Специфічні особливості протеїново-ліпідних комплексів АТРаз оцінювали за чутливістю до мембранотропного впливу етанолу і арахідонової кислоти з різною дезорганізуючою мікрооточення ензимів ефективністю. Довголанцюгова жирна кислота є ефективнішим інгібітором обох АТРаз, ніж аліфатичний спирт. У свою чергу Mg2+,АТР-гідролаза характеризується значно більшою стійкістю до інактивації, ніж Na+,K+-АТРаза в обох випадках. Передбачається можливе існування відмінностей двох ензимних систем у ліпідній залежності як результат особливостей їх структурної організації в мембрані і важливості гідрофобного оточення в механізмі каталізу. Таким чином, застосований простий і надійний підхід визначення активності Na+,K+-АТРази в неочищеній мембранній фракції клітин ГМОК, уніфіко­ваний для різних тканин, який може використовуватися в мембранологічних і порівняльних патофізіологічних дослідженнях, а також для тестування впливу різних ефекторів на Na+,K+-АТРазу.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільних прим. немає
Прим.1 (ХР) зайнятий

Знайти схожі

15.


    Berdyshev, A. G.
    Modulation of LPS-induced ROS production and NF-κB nuclear translocation by N-stearoylethanolamine in macrophages [] = N-стеароїлетаноламін модулює ЛПС-індуковану продукцію активних форм кисню і транслокацію NF-κB у макрофагах / A. G. Berdyshev, H. V. Kosiakova, N. M. Hula // Український біохімічний журнал = зThe Ukrainian biochemical journal : наук.-теорет. журн. - 2017. - Том 89, N 5. - С. 62-69. - Библиогр. в конце ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
N-стеароїлетанол­амін (NSE), активні форми кисню (АФК), ліпополісахариди, транслокація NF‑κB у макрофагах щурів
Анотація: N-стеароїлетаноламін (NSE) є мінорним ліпідом із великого класу N-ацилетаноламінів, які регулюють широкий спектр біологічних процесів. У роботі досліджено вплив NSE на продукцію активних форм кисню (АФК) та активацію фактора NF-кВ у перитонеальних макрофагах (ПМ) щурів за їх активації бактеріальним ліпополісахаридом (ЛПС). ПМ було одержано з черевної порожнини щура. Продукцію АФК у клітинах вимірювали методом протокової цитофлуориметрії з використанням DCFDA та DHE. Внутрішньоклітинну локалізацію р65 субодиниці фактора NF-кB досліджували імунофлуоресцентним методом з використанням конфокальної мікроскопії. Показано, що NSE в концентрації 10-7 M в умовах інкубації ПМ (за 30 хв перед їх стимуляцією ЛПС) знижував продукцію супероксиданіона та DCF-детектувальних АФК, а також запобігав транслокації фактора NF-кВ в ядро. Таким чином, NSE має терапевтичний потенціал для лікування захворювань, в патогенезі яких лежать запальні процеси, пов’язані з підвищеною активацією макрофагів.


Дод.точки доступу:
Kosiakova, H.V.; Hula, N.M.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

16.


   
    Effects of thiosulfonates on the lipid composition of rat tissues [] = Вплив тіосульфонатів на ліпідний склад тканин щурів / A. Z. Pylypets, R. Ya. Iskra, V. V. Havrylyak // Український біохімічний журнал = зThe Ukrainian biochemical journal : наук.-теорет. журн. - 2017. - Том 89, N 6. - С. 56-62. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
загальні ліпіди, кров, нирки, печінка, тіосульфонати, фосфоліпіди, фракційний склад
Анотація: Тіосульфонати – синтетичні аналоги органічних сульфурвмісних сполук, виділених із рослин. Недавні дослідження показали, що ці сполуки ефективні у разі гіперліпідемії і здатні знижувати вміст холестеролу в організмі. Мета наших досліджень полягала у вивченні впливу синтезованих тіосульфонатів на вміст ліпідів та їхній склад у крові, печінці, нирках щурів. Вміст загальних ліпідів та співвідношення їх класів визначали методом тонкошарової хроматографії. Встановлено, що введення метил-, етил- та алілтіосульфонатів (300 мг/кг) не спричиняло істотних змін у вмісті загальних ліпідів та фосфоліпідів, проте призводило до перерозпо­ділу їх класів у досліджуваних тканинах. За дії етил- та алілтіосульфонатів спостерігали зниження вмісту триацилгліцеролів у плазмі крові на 29,14 та 23,19% (Р < 0,05–0,01) відповідно, в той час як введення метил- та етилтіосульфонатів супроводжувалося вірогідним зменшенням моно-, ди-, триацилгліцеролів та вільних жирних кислот у тканині печінки порівняно з контролем. Найістотніші зміни ліпідного спектра тканини нирок виявлені за дії метилтіосульфонату.


Дод.точки доступу:
Pylypets, A.Z.; Iskra, R.Ya.; Havrylyak, V.V.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

17.


    Харів, М. І.
    Динаміка активності амінотрансфераз сироватки крові щурів за оксидаційного стресу та дії ліпосомального препарату [Текст] / М. І. Харів // Вісник Дніпропетровського університету. Біологія, медицина. - 2016. - N 7(1). - С. 73-77. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
аспартат-амінотрансфераза; аланін-амінотрансфераза; печінка; бутафосфан; інтерферон; розторопша плямиста
Анотація: Наведено результати досліджень впливу комплексного ліпосомального препарату на динаміку показників активності аміно- трансфераз організму щурів за змодельованого оксидаційного стресу, викликаного застосуванням тетрахлорметану. Внутрі- шньом’язове уведення щурам дослідних груп 50% тетрахлоретану у дозі 0,25 мл на 100 г маси тіла тварини спричиняє антигенне навантаження на організм, викликає підвищення проникності клітинних оболонок гепатоцитів та мітохондріальних мембран. Про це свідчить зростання активності амінотрансфераз у сироватці крові протягом усього періоду досліджень. На другу добу до- сліджень відмічали підвищення АсАТ у 2,5 раза, АлАТ – удвічі, а коефіцієнта АсАТ/АлАТ – на 30% порівняно з контролем. На 14-ту добу досліджень активність даних показників залишалася вищою порівняно з показниками контрольної групи тварин: АсАТ і АлАТ відповідно на 93% та 81%, показник коефіцієнта був вищим і становив 2,89 ± 0,05 проти контролю 2,72 ± 0,04 (на 9% вище). Для нормалізації проникності клітинних оболонок гепатоцитів та мітохондріальних мембран за оксидаційного стресу доці- льно застосовувати ліпосомальний препарат, який у своєму складі містить бутафосфан, інтерферон, розторопшу плямисту та віта- міни. У разі застосування ліпосомального препарату щурам, за оксидаційного стресу, у крові настає нормалізація активності ензи- мів переамінування (нормалізація активності АсАТ і АлАТ сироватки крові). На 14-ту добу досліду показники ензиматичної активності амінотрансфераз у крові дослідних щурів коливалися в межах фізіологічних величин, що вказує на нормалізацію проник- ності клітинних оболонок гепатоцитів та мітохондріальних мембран за оксидаційного стресу та за дії ліпосомального препарату.

Немає відомостей про примірники (Джерело у БД не знайдене)

Знайти схожі

18.


    Дука, Т. І.
    Вплив гемічної гіпоксії на динаміку концентрацій ГФКБ у структурах мозку та сироватці крові щурів [] / Т. І. Дука, В. І. Чорна // Вісник Дніпропетровського університету. Біологія. Екологія : науковий журнал. - 2016. - Том 24, N 1. - С. 143-150. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
астроцитарні проміжні філаменти; імуноферментний аналіз; сироватка кров
Анотація: Досліджено ефекти дії гемічної гіпоксії на розподіл філаментної та розчинної форм ГФКБ у різних відділах та структурах го- ловного мозку щурів (кора головного мозку, мозочок, гіпокамп, смугасте тіло, середній мозок, вароліїв міст) і сироватці крові щу- рів. На основі кількісного аналізу вмісту ГФКБ у структурах головного мозку гіпоксичних щурів установлено, що гемічна гіпоксія викликає зміни внутрішньоклітинного вмісту двох форм білка, а також модифікацію їх співвідношення. Це дозволяє припустити не тільки виникнення змін кількості астрогліальних клітин, а й перебудову системи проміжних філаментів астроцитів. Рівень ГФКБ істотно змінювався в усіх мозкових утворах, що досліджуються вже в ранні терміни постгіпоксичного періоду. Спостере- ження показали, що гемічна гіпоксія неоднаково впливає на експресію нейроспецифічного білка в різних структурах головного мозку щурів. Відмінності в експресії ГФКБ можуть бути викликані регіональними відмінностями астроцитарної клітинної попу- ляції, а також їх внутрішніми особливостями, які визначають вірогідні відповіді на гіпоксичне пошкодження в різних функціона- льно та морфологічно структурах мозку. Підвищення експресії досліджуваних форм білка можна пояснити посиленням астрогліа- льної реактивності – особливістю мозку, що виявляється за різноманітних видів патологій ЦНС. Реактивні астроцити в таких випадках зазнають гіпертрофії та характеризуються підвищеним рівнем ГФКБ, що є раннім та вірогідним індикатором астрогліо- зу. Вміст ГФКБ у сироватці крові статевозрілих щурів, які зазнали гіпоксичного впливу, може свідчити про вихід із пошкоджених астроцитів у кров’яне русло.


Дод.точки доступу:
Чорна, В.І.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

19.


    Лихолат, Т. Ю.
    Вплив синтетичних естрогенів на показники прооксидантно-антиоксидантної системи органів щурів різного віку в дослідах in vitro [] / Т. Ю. Лихолат, О. А. Лихолат // Біологічні системи. Біологія : науковий вісник Чернівецького університету: журнал. - 2016. - Том т. 8, N 1. - С. 8-14. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
синтетичні естрогени, перекисне окиснення ліпідів, антиоксидантна система, досліди in vitro
Анотація: Стероїдні гормони синтезуються в усіх живих організмах від рослин до ссавців і є важливими для розвитку і функціонування багатьох органів. Ця дія в основному виникає через регулювання основних генів, які локалізовані в ядрі, але не обмежується цими генами. Крім того, стероїдні рецептори існують поза ядром у багатьох органах і клітинах, із неясним впливом на нормальний розвиток, здоров'я і хвороби. Естрогени – жіночі статеві гормони, за хімічною природою – стероїди. Естрогени мають багатосторонній вплив на обмін речовин. Естрогени поширюються через кров в різні тканини та з-за їх ліпофільного характеру можуть легко дифундувати через клітинні мембрани, а також через гематоенцефалічний бар'єр, справляючи ефекти. В різні вікові періоди життя статеві гормони здійснюють неоднаковий вплив на організм. Найбільш відповідальний період постнатального онтогенезу – це статеве дозрівання, його ще називають пубертатним періодом. Аліментарна експозиція естрогенів спричиняла посилення процесів перекисного окиснення ліпідів в організмі тварин в пубертантному періоді та статевозрілих самиць. Мав місце різний ступінь інтенсифікації пероксидації в залежності від віку та дослідного органу. Метою представленої роботи стало визначення механізмів впливу синтетичних естрогенів на показники проксидантно-антиоксидантної системи органів щурів різного віку в дослідах in vitro. Вік піддослідних тварин складав 4,5 місяці – у пубертантному періоді та 7,5 місяців – статевозрілі. Контрольні групи склали інтактні тварини відповідного віку. В моделі in vitro до дослідних зразків додавали препарат «Сінестрол», який за біологічними і лікувальними властивостями близький до стероїдних естрогенних гормонів, в концентрації 0,5 нмоль/л з подальшою інкубацією протягом 1 години. Матеріалами дослідження слугували сироватка крові, мозок, печінка та нирки щурів. Одержані дані обробляли стандартними методами оцінки варіаційних рядів. Експозиція естрогенів in vitro спричиняла редукцію процесів перекисного окиснення ліпідів в тканинах досліджуваних органів самиць в препубертантному періоді та статевозрілих щурів шляхом активації антиокисної системи за рахунок збільшення тіолових груп. У самиць у препубертантному періоді реакція антиоксидантної системи в перевищувала силу відповіді статевозрілих тварин, що пояснюється лабільністю їх біохімічних процесів. Отримані дані свідчать про антиоксидантний механізм захисту естрогену, що не залежить від зв'язування з рецептором: ефекти естрогену на клітинному рівні пов'язані з внутрішньоклітинними сигнальними шляхами і антиоксидантними ензимами.


Дод.точки доступу:
Лихолат, О.А.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

20.


    Раєцька, Я. Б.
    Показники ендогенної інтоксикації при експериментальній опіковій хворобі в стадії токсемії [] / Я. Б. Раєцька // Біологічні системи. Біологія : науковий вісник Чернівецького університету: журнал. - 2016. - Том т. 8, N 1. - С. 24-27. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Лабораторні тварини--Щури
Кл.слова (ненормовані):
лужний опік стравоходу, синдром ендогенної інтоксикації
Анотація: Досліджено, що при моделюванні лужного опіку стравоходу 2 ступеня у статевонезрілих щурів відбувався синдром ендогенної інтоксикації. Показано зростання токсинів різної природи: специфічних, неспецифічних та медіаторів імунних реакцій (підвищення рівню олігопептидів на 34,8%, МСМ на 17%, ІЛ-10 на 4%, та зниження рівню ІЛ-4 на 11%), які пов'язують з високим ризиком септичних ускладнень після опіків. Нами було встановлено, що різноманітні за походженням токсичні речовини діють на всіх рівнях організму. Настають значні множинні патологічні порушення в організмі, а саме: водно-сольового обміну (рівень калію підвищувався на 60%, натрію, хлору та кальцію знижувався на 6%, 8% та 19%), пригнічення функцій печінки та функцій нирок (знижувався вміст загального білка, альбуміну на 36,7%, 37% , зростала активність АСТ, АЛТ на 21%, 182% та підвищувався рівень сечовини, креатиніну, креатинінкінази на 92%, 65%, 83%). Таким чином, від антитоксичних механізмів залежить ступінь вираженості синдромe ендогенної інтоксикації. При нормальному функціонуванні захисних механізмів організм здатний протистояти токсинам. В наших дослідженнях було показано, що у статевонезрілих щурів за умов моделювання ЛОС 2 ступеня захисні механізми (антитоксичні і регуляторні системи) не справляються і в організмі наростає вміст ендогенних токсинів, що на тлі порушень функції імунної системи призводить до зниження резистентності організму. Тому, доцільною є імунологічна і метаболічна корекція в лікуванні опікових хворих за умов хімічного опіку стравоходу 2 ступеню.


Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

 1-20    21-40   41-60   61-80   81-100   101-112 
 
© Національна наукова сільськогосподарська бібліотека НААН України
(ННСГБ НААН)
P.I.