Рейтинг@Mail.ru
Головна Спрощенний режим Опис
Авторизація
Прізвище
Пароль
 

Бази даних


Електронний каталог ННСГБ НААН - результати пошуку

Вид пошуку

Зона пошуку
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>II=РНУ5/2018/2<.>
Загальна кількість знайдених документів : 11
Показані документи с 1 по 11
1.


   
    Формування ризиків виживання іхтіофауни у річкових басейнах України. Концепція науки "Ризикологія" [] / Й. В. Гриб [и др.] // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 7-29. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Іхтіофауна--Загальні питання
Кл.слова (ненормовані):
ноосфера, іхтіофауна, іхтіоекосистема, кризові ситуації, оцінка ризиків, екологічне нормування, екоекономіка, економічні збитки.
Анотація: Накопичена за тисячоліття післяльодовикового періоду органічна маса в довкіллі є стабілізатором клімату і, одночасно, використовується у господарській діяльності: грунти, запаси прісної питної води, лісові насадження, осушені болота, корисні копалини, річкові екосистеми — первинні комірки синтезу органічної речовини, погіршена якість води, стічні води тощо. Все це рани на тілі живої планети. Ніхто не знає, до якої межі порушена мегаекосистема може відтворюватись, який рівень протидії можливий з боку довкілля. Негативні наслідки господарського використання природних багатств спостерігаються вже сьогодні. Разом з кліматичними та геофізичними чинниками, парниковий ефект викликає зміни теплового балансу Землі, впливає на формування кількості вуглекислого газу та кисню в атмосфері, призводить до зміни кліматичних поясів, вимирання чутливих до забруднення видів флори та фауни, дефіциту прісної питної води. Розглянута концепція формування ризиків у водних екосистемах природного та антропогенного походження. Обгрунтована необхідність опрацювання наукового напряму «ризикологія» у розвитку ноосферології ― науки про гармонізацію природокористування за сучасних умов, з можливістю прогнозу непердбачуваних наслідків для довкілля від господарської діяльності людини. Концепція ноосфери як планети розуму вимагає появи і утвердження науки «ризикологія» для створення загальнодержавних норм і регламентів сучасної поведінки людини у довкіллі, з метою збереження свого середовища існування та мешкання.


Дод.точки доступу:
Гриб, Й.В.; Сондак, В.В.; Волкошовець, О.В.; Войтишина, Д. Й.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

2.


    Гейна, К. М.
    Статевий диморфізм та мікроанатомічні показники тюльки Clupeonella cultriventris (Nordmann, 1840) Бузького лиману під час нерестової міграції [] / К. М. Гейна, С. С. Шашликова, М. С. Козій // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 30-42. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Біоресурси та екологія водойм
Кл.слова (ненормовані):
Бузький лиман, р. Південний Буг, тюлька, пластичні ознаки, статевий диморфізм, мезонефрос, осморегуляція.
Анотація: Представлені нові, а також суттєво оновлені існуючі дані зі структури нерестового стада тюльки Дніпровсько‐Бузької гирлової системи. Вперше проведений гістологічний аналіз структури мезонефроса статевозрілих особин тюльки. Уточнена та доповнена інформація стосовно таксономічних особливостей адаптаційних змін нефрогенної тканини таксону в умовах нерестової міграції. Отримана інформація являє цінність у морфофізіологічних дослідженнях, а також в іхтіологічній практиці у зв’язку з існуючою сучасною проблемою пониження життєвого статусу особин через скорочення запасів ряду цінних промислових видів риб в дельтових акваторіях річкових систем України.


Дод.точки доступу:
Шашликова, С. С. ; Козій, М.С.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

3.


   
    Макрозообентос водних об’єктів зони впливу південноукраїнського енергокомплексу [] / А. В. Ляшенко, О. Є. Слєпньов, В. В. Маковський // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 43-57. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Біоресурси та екологія водойм
Кл.слова (ненормовані):
макрозообентос, р. Південний Буг, Ташлицьке водосховище–охолоджувач, Олександрівське водосховище
Анотація: Проведені дослідження макрозообентосу водних об’єктів зони впливу Південноукраїнського енергокомплексу показали, що діяльність людини досить суттєво змінила природний розвиток гідробіоценозів річки Південний Буг, і, як наслідок, Бузького лиману. Посилене антропогенне навантаження та евтрофікація призвели до уніфікації фауни пониззя ріки, що проявляється в зникненні та заміщенні специфічних понто‐ каспійських видів гідробіонтів на види широкого поширення та стійкі до забруднення. Зміна гідрологічного режиму та антропогенне забруднення призвели до випадіння цілої низки видів, насамперед, це стосується ендеміків та реліктів, за наявності яких Дніпровсько‐ Бузьке межиріччя мало свої індивідуальні риси. Звільнення екологічної ніші, яку раніше займали ці види, дає можливість іншим видам, нерідко ― досить агресивним “вселенцям” ― займати вільні біотопи. Цьому сприяє створення водних об’єктів, що завдяки специфічним умовам, а саме ― цілорічному термічному режиму, близькому до субтропічного, сприяють розмноженню та успішній акліматизації чужорідних видів. Представлено порівняльну характеристику структурних показників макрозообентосу водних об’єктів в зоні впливу Південноукраїнського енергокомплексу за багаторічний період.


Дод.точки доступу:
Ляшенко, А. В.; Слєпньов, О. Є.; Маковський, В.В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

4.


    Ганкевич, Б. О.
    Важкі метали в органах і тканинах веслоноса Polyodon spathula (Walbaum) у рибогосподарських ставах Лісостепу та Полісся України [] / Б. О. Ганкевич, О. М. Третяк, О. М. Колос // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 58-70. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Біоресурси та екологія водойм
Кл.слова (ненормовані):
веслоніс, ставове рибництво, полікультура риб, накопичення важких металів, органи і тканини риб
Анотація: Токсикологічний стан дослідних ставів характеризувався перевищенням нормативних значень за вмістом у воді Mn (у 8,5–8,9 раза), Cu (у 2,1–3,9 раза) та Pb (у 1,5–1,8 раза). Концентрація решти важких металів у воді не перевищувала нормативний рівень. За характером розподілу та накопичення важких металів в органах і тканинах веслоноса виявлено схожі закономірності, відмічені для коропа і рослиноїдних риб. Перевищення ГДК за вмістом важких металів у м’язовій тканині веслоноса не виявлено. Серед усіх досліджуваних видів риб, що вирощувались у полікультурі, веслоніс відрізнявся найменшим умістом у м’язах Cu, Co, Pb та Cd. Середній вміст важких металів у м’язах веслоноса у ставах Лісостепу і Полісся перебував у межах (мг/кг сирої маси): Fe — 4,64–29,60; Zn — 1,20–5,54; Mn — 0,10– 0,23; Cu — 0,09–0,44; Ni — 0,28–2,15; Co — 0,10–0,13; Pb — 0,63–0,94; Cd — 0,031–0,037. Вперше досліджено особливості розподілу і накопичення важких металів в органах і тканинах північноамериканського веслоноса, вирощеного в умовах типових ставових господарств України. Результати досліджень є складовою частиною матеріалів для формування бази даних з визначення якості продукції осетрівництва, зокрема щодо особливостей накопичення важких металів рибами.


Дод.точки доступу:
Третяк, О.М.; Колос, О.М.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

5.


    Мендришора, П. Д.
    Характеристика вперше нерестуючих плідників райдужної форелі Oncorhynchus mykiss (Walbaum), вирощеної в умовах індустріального господарства "Слобода-Банилів" [] / П. Д. Мендришора, Г. А. Куріненко // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 71-80. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Рибництво--Окремі види--Форель
Кл.слова (ненормовані):
райдужна форель, маса тіла, довжина тіла, ікра, личинки, продуктивні, репродуктивні показники
Анотація: Вперше в Україні проведено дослідження з формування маточних стад райдужної форелі у басейновому господарстві з нестабільними умовами вирощування з застосуванням аналізу репродуктивних та продуктивних ознак. Досліджений нами показник, а саме ― розмір ікринок ― може бути використаним як показник рибогосподарської цінності самиць як в цілому, так і з метою створення селекційних стад, оскільки є показником швидкості дозрівання, тобто головною ознакою для ранньодозріваючої форми.


Дод.точки доступу:
Куріненко, Г.А.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

6.


    Пашко, М. М.
    Результати експериментів зі штучного отримання овульованої ікри від плідників стерляді Acipenser ruthenus (Linnaeus) у нетрадиційні строки [] / М. М. Пашко, О. М. Третяк, О. М. Колос // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 81-88. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Рибництво--Окремі види--Стерлядь
Кл.слова (ненормовані):
плідники стерляді, індустріальне рибництво, нетрадиційні технології, ікра, овуляція, рибницькі показники
Анотація: За температури води 14,0–16,5оС зареєстровано високу ефективність дозрівання гонад в усіх експериментальних групах риб. Середня маса статевих продуктів, отриманих від плідників у різних варіантах дослідів, становила 130–384 г. Середні показники робочої плодючості та відносної робочої плодючості самок стерляді змінювались відповідно в межах 13,42–36,83 тис. та 8,80–13,40 тис. ікринок/кг маси риб. Загальна тривалість дозрівання риб від початку гормонального стимулювання до моменту виникнення процесу овуляції яйцеклітин змінювалась в середньому від 407,6 до 587,4 градусо‐годин. Досліджено особливості отримання зрілих статевих продуктів від самок стерляді із застосуванням нових для аквакультури України методів заводського відтворення осетрових риб.


Дод.точки доступу:
Третяк, О.М.; Колос, О.М.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

7.


    Билык, А. В.
    Влияние плотности посадки на эффективность выращивания сеголетков стерляди Acipenser ruthenus (Linnaeus) и веслоноса Polyodon spathula (Walbaum) в условиях юга Украины [] / А. В. Билык, Н. А. Грудко, И. М. Шерман // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 89-102. - Библиогр. в конце ст.
Рубрики: Рибництво--Окремі види--Стерлядь
Кл.слова (ненормовані):
стерлядь, веслонос, прудовое выращивание, сеголетки, кормовая база, плотность посадки, выживаемость, средняя масса, рыбопродуктивность
Анотація: Проанализированы результаты выращивания и представлена рыбоводно‐биологическая характеристика сеголетков стерляди (Acipenser ruthenus L.) и веслоноса (Polyodon spathula Walbaum), выращенных по комбинированной технологии на базе экспериментальных прудов Днепровского осетрового рыбоводного завода (Херсонская обл.). Изучен количественный и качественный состав кормовой базы прудов (фитопланктон, зоопланктон, зообентос), особенности роста и питания сеголетков стерляди и веслоноса. Установлено, что при плотности посадки 79,0 тыс. экз./га и достаточном уровне развития кормовой базы можно получить сеголетков стерляди средней массой в пределах 3,60–4,40 г при выходе 70,32–82,78% и средней рыбопродуктивности 238,09 кг/га. Зарыбление прудов мальками веслоноса массой 600–700 мг, при плотности на уровне 0,5–1,5 тыс. экз./га дало возможность получить сеголетков массой 278,0–409,8 г при выходе на уровне 25,4–31,2%. В результате исследований получило дальнейшее развитие представление о влиянии плотностей посадки на разноплановые результаты выращивания рыбопосадочного материала стерляди и веслоноса. Установлена и обоснована взаимосвязь между плотностью посадки и рыбопродуктивностью, выходом и массой сеголетков стерляди и веслоноса. Получена новая информация о влиянии отдельных элементов биотехники выращивания на биохимические показатели сеголетков стерляди и веслоноса.


Дод.точки доступу:
Грудко, Н.А.; Шерман, И.М.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

8.


    Паламарчук, Р. А.
    Визначення ефективності використання амаранту (Amaranthus) в годівлі коропа за різних умов вирощування [] / Р. А. Паламарчук, О. В. Дерень // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 103-115. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Рибництво --Короп годівля
Кл.слова (ненормовані):
амарант, нивківський короп, дволітки, фізіолого‐біохімічні показники організму, умови вирощування, хімічний склад води
Анотація: У дослідженнях проаналізовано вплив згодовування коропу зерна українського високоврожайного кормового сорту амаранту з лікувальними властивостями «Харківський–1» на фізіолого‐біохімічні показники організму. Проведено порівняльну характеристику ефективності використання даної кормової добавки в стандартних умовах вирощування та за впливу стресового чинника (забруднення води в результаті інтенсифікаційних заходів). В обох варіантах дослідів у крові риб дослідної групи відмічено збільшення кількості формених елементів крові: спостерігалася тенденція до збільшення кількості еритроцитів на 15,0–18,1% відносно контролю. За оптимальних умов вирощування в м’язах коропів дослідної групи є тенденція до збільшення вмісту жиру, а за впливу стрес‐чинників зростає вміст протеїну (р < 0,01) та жиру, відносно контролю. За оптимальних умов вирощування відмічена тенденція до зростання активності СОД, як в м’язах, так і в гепатопанкреасі коропа (на 5,9–8,3%.) За впливу стрес‐чинників активність даного ферменту значно посилюється (р < 0,01), що свідчить про активізацію антиоксидантних властивостей амаранту при виникненні негативних чинників.


Дод.точки доступу:
Дерень, О.В.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

9.


   
    Деякі адаптивні реакції карася сріблястого Carassius auratus gibelio (Bloch) за надмірного навантаження амонійним азотом [] / Ю. О. Коваленко, М. Т. Примачов, О. С. Потрохов // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 116-129. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Рибництво--Фізіологія
Кл.слова (ненормовані):
карась сріблястий, адаптація, амонійний азот, індекс печінки, індекс селезінки, коефіцієнт вгодованості, білки, ліпіди, глікоген
Анотація: Проведені дослідження показали, що при істотній концентрації амонійного азоту (до 24,3 мг N/дм3) та зі збільшенням часу адаптації (від 3 місяців до декількох поколінь) в одновікових групах риб виявлено різницю в довжині та масі тіла, що підтверджується показниками вгодованості за Фультоном і Кларк. У карася з найменшим та найбільшим часом адаптації — 3 місяці за концентрації 24 мг N/дм3 та в декілька поколінь до концентрації амонійного азоту 48 мг N/дм3 — індекс печінки був зменшений на 8,0 та 22,7% порівняно з контролем, а у риб, що адаптувалися 3 роки до концентрації 24,3 мг N/дм3, індекс печінки, навпаки, збільшився. У всіх дослідних групах карася сріблястого було встановлено сталий вміст білка в м’язах. За адаптації риб за 3 місяці вміст ліпідів у їхній печінці був дещо вищий (на 6%), ніж контрольне значення, проте у карася з адаптацією протягом 3 років вміст ліпідів був значно нижчим, ніж у контролі (на 35%), а у риб з тривалою адаптацією вміст ліпідів у печінці наближується до контрольних значень. Також вміст глікогену в печінці піддослідних риб має вищий вміст відповідно до тривалості адаптації (3 місяці та 3 роки), проте за найдовшої адаптації до концентрації амонійного азоту 48 мг N/дм3накопичення глікогену також наближується до контрольних значень.


Дод.точки доступу:
Коваленко, Ю.О.; Примачов, М. Т.; Потрохов, О.С.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

10.


    Грішин, Б. О.
    Фізіолого-біохімічна оцінка помісних коропів першого покоління від схрещування антоніно-зозуленецького і любінського внутрішньопородних типів української рамчастої породи [] / Б. О. Грішин, І. І. Грициняк, І. А. Особа // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 130-136. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Рибництво --Короп--Селекція
Кл.слова (ненормовані):
фізіолого‐біохімічна оцінка, білковий обмін, короп, гібридизація, скелетні м’язи, гепатопанкреас
Анотація: Показано особливості білкового обміну в організмі помісних коропів першого покоління від схрещування антоніно‐зозуленецького і любінського внутрішньопорідних типів української рамчастої породи. Зокрема наведено дані про вміст білків у тканинах скелетних м’язів та гепатопанкреасу досліджуваних груп риб.


Дод.точки доступу:
Грициняк, І.І.; Особа, І.А.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

11.


    Симон, М. Ю.
    Впив пекарських дріжджів на ліпідний обмін молоді російського осетра (Acipenser gueldenstaedtii Brandt) [] / М. Ю. Симон, І. І. Грициняк, Ю. М. Забитівський // Рибогосподарська наука України : науковий журнал. - 2018. - N 2. - С. 137-144. - Бібліогр. в кінці ст.
Рубрики: Рибництво--Осетрові
Кл.слова (ненормовані):
молодь російського осетра, пекарські дріжджі, ліпідний обмін, печінка, триацилгліцероли (ТАГ), диацилгліцероли (ДАГ), неетерифіковані жирні кислоти (НЕЖК), фосфоліпіди, ефіри холестеролу, фізіолого‐біохімічна оцінка.
Анотація: Показано особливості ліпідного обміну в організмі молоді російського осетра (на прикладі печінки) за додавання до основного корму пекарських дріжджів. Зокрема, наведено дані про вміст загальних ліпідів, диацилгліцеролів (ДАГ), неетерифікованих жирних кислот (НЕЖК), фосфоліпідів, ефірів холестеролу у тканинах печінки піддослідних риб.


Дод.точки доступу:
Грициняк, І.І.; Забитівський, Ю.М.

Є примірники у відділах: всього 1 : ХР (1)
Вільні: ХР (1)

Знайти схожі

 
© Національна наукова сільськогосподарська бібліотека НААН України
(ННСГБ НААН)
P.I.